Efekt skróconej okładki

Druk rolowy jest najbardziej popularną i najlepszą metodą druku dla wysokich nakładów. A co jeśli chcemy połączyć różne metody wydruku, aby uzyskać oryginalny wygląd publikacji? Czy jest coś, co mogłoby nas zaskoczyć?

Decydując się na rolowy heatset musimy zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia efektu skróconej okładki. To oznacza, że okładka jest krótsza od środków o około 1 mm i występuje wtedy, gdy łączymy dwie technologie druku: rolowy heatset i druk arkuszowy.

Kiedy występuje efekt skróconej okładki?

IMG 20200515 105623

Jeśli nasze czasopismo czy katalog ma mieć okładkę o innej gramaturze niż środki, np. kreda 250 g i do tego planujemy jeszcze uszlachetnienia np. lakier UV, to musimy taką okładkę wydrukować na maszynach arkuszowych. Środki natomiast drukujemy na roli, gdzie papier przechodzi przez piec suszący i pod wpływem wysokiej temperatury kurczy się. Podczas oprawy czyli łączenia okładki ze środkami, całość przycinana jest równo do formatu.

Po kilku dniach środki zaczynają nabierać z powietrza wilgoci i zaczynają wystawać spod okładki o około 1 mm. Wtedy właśnie mówimy o efekcie krótszej okładki. Jest to powszechnie spotykane zjawisko i spotykane w większości prac drukowanych na roli z grubszymi okładkami.

Zobacz video: Druk rolowy - czym jest efekt skróconej okładki

elanders yt

Nasza rada!

  1. Nie należy przejmować się efektem skróconej okładki, ale warto mieć świadomość jego istnienia.
  2. Drukarnia powinna poinformować na etapie zapoznawania się ze specyfikacją o możliwości wystąpienia efektu krótszej okładki.
  3. Nie bójmy się zadawać pytań podczas składania zamówień. Im bardziej szczegółowe informacje zawarte w ofercie tym szybsza realizacja bez późniejszych problemów po otrzymaniu finalnego produktu.

 

Skontaktuj się z nami!

Telefonicznie

+48 23 662 23 16