Drukarnia offsetowa: druk rolowy

Na początku warto wyjaśnić, czym jest offsetowy druk rolowy? Możemy również spotkać się z inną nazwą – druk zwojowy. Oba pojęcia wskazują na to samo. To technika druku, która polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukowej, potocznie zwanej płytą, na podłoże drukowe – w tym wypadku wstęgę papieru z roli za pomocą cylindra pośredniego.

Drukarnia rolowa Elanders - usługi

Druk rolowy może występować w wersji zarówno heatset (tj. z tunelem suszącym – „piecem”), jak i coldset (tj. bez tunelu suszącego). Tego rodzaju druk offsetowy odznacza się dużą prędkością – potrafi wydrukować nawet 55 tysięcy składek na godzinę. Jednak, aby móc wykorzystać druk rolowy, nakład musi być odpowiednio wysoki. Minimalny nakład do druku rolowego zaczyna się od 10 000 sztuk. Należy pamiętać, że standardowo na maszynach rolowych nie da się zastosować uszlachetnień drukarskich, chyba, że dana maszyna została rozbudowana o dodatkowe agregaty.

Elanders drukarnia wysokich nakładów posiada maszyny rolowe czterokolorowe heatsetowe oraz coldset do druku 1+1. Firma oferuje bardzo dobrą jakość w stosunku do ceny.

druk rolowy

 

Druk rolowy – formaty A4, A5, A6 i inne

Drukarnie rolowe posiadają maszyny rolowe o różnych możliwościach technicznych, stąd należy każdorazowo sprawdzać, czy dany format pracy jest możliwy do otrzymania w danej drukarni. Elanders jako drukarnia rolowa heatsetowa i coldsetowa posiada w swoim parku maszynowym urządzenia o różnych możliwościach technicznych. Druk rolowy heatsetowy przeznaczony jest głównie do druku czasopism i katalogów i ma podstawową składkę końcową w formacie A4. Oczywiście maszyny mają możliwość przystosowania na format A3, A5, A6 i wiele formatów pośrednich.

 

Druk rolowy – heatsetowy i coldsetowy

Wariant I – druk rolowy heatsetowy

Działanie: wstęga papieru z roli przechodzi przez agregaty drukujące CMYK, gdzie kolejno każda farba nakładana jest na wstęgę papieru jednocześnie z jednej i z drugiej strony. Zadrukowana farbą wstęga papieru przechodzi przez tunel suszący, w którym pod wpływem wysokiej temperatury, nałożona farba szybko schnie. Następnie wstęga papieru trafia do agregatu falcującego i tnącego, dzięki czemu otrzymujemy gotową składkę.

Zastosowanie: Technologia wykorzystywana w druku wysokiej jakości, m.in. druku katalogów, czasopism lub broszur.

druk rolowy heatsetowy

 

Wariant II – druk rolowy coldsetowy

Działanie: farba jest utrwalana tylko przez wsiąkanie w papier i dalszą polimeryzację spoiwa. Wstęga papieru przechodzi przez agregaty drukujące, skąd trafia do zespołu falcerek, które zginają i docinają wstęgę papieru tak, aby powstała składka w określonym formacie.

Zastosowanie: Technologia stosowana jest np. w druku gazetek reklamowych, gazet czy instrukcji obsługi.

druk rolowy coldsetowy

 

Skąd się bierze korzystna cena druku rolowego?

  • Prędkość druku w druku rolowym jest pięciokrotnie wyższa niż w druku arkuszowym.
  • W druku rolowym otrzymujemy składkę gotową do oprawy, więc druk rolowy eliminuje dodatkowe procesy falcowania i suszenia.
  • Niższy koszt papieru rolowego – papier w roli jest tańszy w zakupie niż papier arkuszowy.

 

Rodzaj papieru a druk rolowy

Papier wykorzystywany przez papiernie rolowe kupuje się w rolach. Papiery rolowe mogą być powlekane i niepowlekane. Papiery powlekane mogą być błyszczące, półmatowe i matowe. Papiery różnią się od siebie również gramaturą. Drukarnie rolowe kupują papier rolowy w gramaturach pomiędzy 42 g a 130 g. Należy pamiętać, że im wyższa gramatura papieru, tym stanowi większe wyzwanie dla zespołu falcerek. Każda składka ma swoje określone dopuszczalne przedziały gramatury. Przy druku składką 16 stronicową, maksymalną dopuszczalną grubością papieru jest gramatura 130 g.

rodzaj papieru do druku rolowego

Najpopularniejsze rodzaje papieru rolowego to:

  • HWC – papier bezdrzewny dwustronnie dwu- lub trzykrotnie powlekany z wykończeniem błyszczącym, satynowym lub matowym, potocznie zwany jest kredą;
  • MWC – papier drzewny dwukrotnie powlekany z połyskiem lub matowy;
  • LWC – papier drzewny powlekany z połyskiem lub matowy;
  • MFC – papier drzewny powlekany matowy;
  • SC – superkalandrowany, papier drzewny lub makulaturowy;
  • Gazetowy lub gazetowy ulepszony – papier drzewny lub makulaturowy.

 

Efekt skróconej okładki w druku rolowym

Decydując się na druk rolowy heatset, powinno się wiedzieć o możliwości wystąpienia efektu skróconej okładki. Oznacza to, że okładka jest krótsza od środków o około 1 milimetr i występuje wtedy, gdy łączymy dwie technologie – druku rolowego heatset z tunelem suszącym i druku arkuszowego. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy katalog lub czasopismo ma mieć okładkę o innej gramaturze niż środki.

W trakcie oprawy całość przycinana jest równo do wybranego formatu. Po kilku dniach środki zaczynają nabierać z powietrza wilgoci i wystawać spod okładki o około 1 mm. Wtedy mówimy o efekcie krótszej okładki. To powszechnie spotykane zjawisko, z którym mamy do czynienia w większości prac drukowanych na roli z grubszymi okładkami.

Poprzeczne włókno w druku rolowym

Poprawne włókno w papierze występuje wtedy, gdy przebiega wzdłuż grzbietu książki czy czasopisma. W poprzecznym włóknie wygląda to inaczej – włókna idą w poprzek grzbietu, papier pracuje w inny sposób i jest sztywniejszy. Tego typu włókno nie przeszkadza przy oprawie zeszytowej, natomiast jest odczuwalne przy użytkowaniu książki w oprawie klejonej.

W zależności od ustawień falcerek w danej maszynie rolowej możemy uzyskać formaty zarówno z poprawnym, jak i z poprzecznym włóknem. Jest to spowodowane tym, że włókno w papierze rolowym zawsze jest skierowane wzdłuż wstęgi. W przypadku druku na arkuszach mamy możliwość wyboru czy włókno ma być zgodne z długim, czy z krótkim bokiem. W przypadku papieru rolowego takiej możliwości nie ma.

Drukarnie rolowe najlepszej jakości

Elanders, jako odpowiedzialna drukarnia rolowa, każdorazowo informuje klienta w przypadku wystąpienia poprzecznego włókna w planowanej pracy. Dodatkowo na życzenie wysyłamy do klienta przykłady prac z poprzecznym włóknem, aby nasi klienci mogli w podjąć decyzję, czy akceptują w swojej pracy poprzeczne włókno i dany format będą drukować na roli, czy decydują się na druk arkuszowy w wyższej cenie.

Skontaktuj się z nami!

Telefonicznie

+48 23 662 23 16