Druk instrukcji

Pracujesz w dziale zakupów i szukasz dostawcy komponentów poligraficznych? Potrzebujesz dostawcy, który będzie w stanie dostarczać różne elementy - od prostych składanych jednokartkowych instrukcji po kilkuset stronicowe książki użytkownika w oprawie klejonej? Właśnie znalazłeś odpowiedniego dostawcę.

Drukowanie instrukcji obsługi w Elanders - dlaczego warto?

Drukarnia Elanders realizuje dostawy Just-in-time do wielu fabryk w Polsce. Regularnie dostarczamy również instrukcje obsługi do fabryk zlokalizowanych w całej Europie. Jako jedni z nielicznych posiadamy falcerki o możliwości wielokrotnego składania arkuszy do bardzo małych formatów (np. ulotki umieszczane w opakowaniach produktów kosmetycznych).

ZOBACZ VIDEO: Jak skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw?

Zarzadzanie lancuchem dostaw v2

Dedykowana osoba z działu obsługi klienta do współpracy, nadzór nad planami produkcyjnymi, planowanie stoków, odpowiednie systemy informatyczne usprawniające zamówienia na linii firma-dostawca, transport dedykowany, to gwarancja niezawodnych dostaw i długoterminowej współpracy. Skontaktuj się z nami.

Druk instrukcji obsługi jest bardzo prosty. Skomplikowany jest natomiast cały proces logistyczny związany z zamówieniami, monitorowaniem stoków, dostępnością surowców i terminową realizacją dostaw. Znalezienie dobrego dostawcy instrukcji jest niezwykle trudne.

Dlaczego druk instrukcji obsługi jest niezbędny?

Instrukcje obsługi są niezbędnym elementem procesu sprzedaży. Z jednej strony konsument oczekuje jasnego i klarownego przedstawienia sposobu korzystania z danego produktu, który właśnie kupił. Z drugiej mamy wymagania formalno-prawne, które zobowiązują producentów do przekazywania konsumentowi niezbędnych informacji na temat urządzenia, jego eksploatacji i konserwacji.

Instrukcje obsługi są dokładane na etapie pakowania produktu do finalnego opakowania i są traktowane jako niezbędny komponent. Instrukcje dostarczane są do fabryk producenta albo do firm zarządzających łańcuchem dostaw, które zajmują się pakowaniem produkcji. Niedostarczenie dostawy instrukcji obsługi na czas to brak niezbędnego komponentu i zakłócenie na linii produkcyjnej.

Następuje wówczas przestój fabryki i konieczność przebudowy planu produkcyjnego, który planowany jest zazwyczaj z bardzo dużym wyprzedzeniem. Jest to sytuacja bardzo niepożądana w każdej fabryce, która generuje straty po stronie producenta. Podlega następnie wielokrotnym analizom w celu wyeliminowania tego typu sytuacji w przyszłości. Nikt nie chciałby być wtedy na miejscu zakupowca, który podjął decyzję o przekazaniu zlecenia do firmy, która nie realizuje dostaw terminowo. Wybór odpowiedniego dostawcy, który jest w stanie terminowo dostarczać odpowiednio wyprodukowane komponenty do danej fabryki, jest więc bardzo odpowiedzialną decyzją.

Druk Instrukcji

Drukowanie instrukcji obsługi w Elanders - usługi

Drukarnia Elanders specjalizuje się w druku instrukcji obsługi i dostarcza je do wielu polskich i europejskich fabryk. Są to zarówno proste, czarno-białe instrukcje, jak i pięknie wydane kolorowe książeczki. Mają one nie tylko funkcję informacyjną, ale dodatkowo również promocyjną.

Instrukcje obsługi pod kątem formy możemy podzielić na:

 • Ulotki;
 • Duże „placematy” wielokrotnie składane zawierające różnego rodzaju schematy czy rysunki;
 • Broszury z klejem w grzbiecie – dostępne przy odpowiedniej specyfikacji technicznej i wysokich nakładach do jednorazowej produkcji;
 • Książeczki w oprawie zeszytowej;
 • Książki w oprawie klejonej;
 • Instrukcje występujące w różnych formatach, od A1 do A6 i mniejszych.

Instrukcje obsługi mogą być produkowane jako pojedyncze ulotki lub zbierane w pełne zestawy instrukcji. Konfekcjonujemy do danego zestawu różne elementy np. wersje językowe danej instrukcji.

W szczególnych sytuacjach dokładamy do zestawu instrukcji dodatki, takie jak: śrubki, naklejki, etykiety – w zależności od potrzeb klienta.

Papiery do instrukcji w Elanders?

Elanders do druku instrukcji obsługi oferuje różnego rodzaju papiery – zarówno papiery powlekane, jak i niepowlekane w różnych gramaturach. W zależności od technologii druku oferujemy papiery od 42 g do 250 g.

Surowce wykorzystywane do druku instrukcji obsługi mogą posiadać certyfikaty świadczące o zaangażowaniu klienta w kwestię dbałości o środowisko. Na przykład Nordic Ecolabel lub certyfikat FSC świadczący o pochodzeniu surowca ze zrównoważonych źródeł. Na specjalne życzenie klienta rekomendujemy papiery pochodzące z recyklingu.

Należy jednak pamiętać, że to Elanders, jako ekspert w dziedzinie dostaw komponentów drukowanych do fabryk, rekomenduje papier, jaki jest w stanie zapewnić do obsługi bieżących i przyszłych zamówień. Na podstawie aktualnej analizy rynku Elanders zaleca najbezpieczniejszy pod kątem dostępności surowiec i następnie dba o jego niezbędny zapas magazynowy.

Jak wybrać dobrą drukarnię do produkcji i dostaw instrukcji obsługi?

Przymierzając się do wyboru dostawcy, należy zapoznać się z parkiem maszynowym danego dostawcy i sprawdzić, czy jest w stanie produkować instrukcje samodzielnie, czy będzie wymagał wsparcia podwykonawców. Należy również przeanalizować, co się dzieje w przypadku awarii danej linii produkcyjnej – czy drukarnia dysponuje liniami zapasowymi i czy posiada na taką okoliczność odpowiednie procedury.

Należy również przemyśleć swoje wymagania formalne. Posiadanie przez drukarnię odpowiednich certyfikatów ISO 9001, ISO 14001, Nordic Ecolabel, ocen zewnętrznych jednostek np. Eco Vadis, wdrażanie i przestrzeganie Code of conduct, to gwarancja współpracy ze świadomym i odpowiedzialnym partnerem.

Kluczowym elementem jest jednak doświadczenie drukarni w dostawach do fabryk, nie tylko ze względu na możliwość nieterminowych dostaw i spowodowania przestoju u klienta. Każda fabryka ma swoje specyficzne wymagania dotyczące dostawcy i sposobu jego funkcjonowania podczas produkcji komponentów drukowanych na ich potrzeby. Te wymagania mają formalny wyraz w postaci pisemnych - czasami nawet kilkuset stronicowych książek dla dostawcy z procedurami, których przestrzeganie na każdym etapie produkcji jest kluczowe dla późniejszego bezpieczeństwa całego produktu.

Elanders - niezawodność w drukowaniu instrukcji obsługi

Doświadczenie we współpracy z fabrykami odnosi się również do kontroli jakości na każdym etapie produkcji i finalnego produktu przed wysyłką, do kwestii reklamacji i umiejętności wprowadzania planów zapobiegawczych, do ciągłości obsługi zamówień i do odpowiednich zasobów w systemy informatyczne i umiejętności korzystania przez pracowników drukarni z różnego rodzaju platform klienta.

Doświadczenie we współpracy w zakresie produkcji instrukcji obsługi to również umiejętne planowanie zapasów surowca, planowanie produkcji instrukcji, ścisła współpraca z klientem, sprawdzanie prognoz i bieżąca analiza zapotrzebowania i analiza mocy produkcyjnych, to zgodne z wymogami klienta pakowanie oraz znakowanie opakowań.

Drukarnia Elanders ma u siebie rozbudowane możliwości techniczne do kompleksowej obsługi fabryk w zakresie druku instrukcji obsługi:

 • Druk cyfrowy – krótkie serie, niskie nakłady, wiele zamówień;
 • Druk arkuszowy – średnie nakłady;
 • Druk rolowy coldsetowy – wysokie nakłady instrukcji czarno-białych;
 • Druk rolowy heatsetowy – wysokie nakłady instrukcji kolorowych;
 • Szerokie możliwości oprawy (falcowanie do małych rozmiarów końcowych, oprawa zeszytowa, oprawa zeszytowa bezpiecznymi zszywkami wykorzystywanymi w instrukcjach dla dzieci, oprawa klejona, oprawa PUR, oprawa spiralna).

Jeśli szukasz sprawdzonej drukarni do druku instrukcji obsługi, skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się z nami!

Telefonicznie

+48 23 662 23 16