ZNACZENIE PAPIERU

Początki papieru są odległe, a jego znaczenie z nastaniem kolejnych wieków stale rosło i rośnie dalej. Pojawienie się nowoczesnych technologii cyfrowych oraz różnego typu wynalazków (np. e-booków) nie dorównało szlachetnej, tradycyjnej formie papierowej. Współczesne technologie produkcji papieru umożliwiają wytwarzanie go z drewna, surowców wtórnych czy masy celulozowej. W czym tkwi tajemnica papieru? Jakie są jego rodzaje? I jak właściwie dobrać go do druku?

 

 • Papier jak ryż? Co wpływa na efekt końcowy wydruku?

 • Rodzaje papieru w drukarni offsetowej

  • Papiery arkuszowe powlekane

  • Papiery arkuszowe niepowlekane

  • Papier rolowy

 • Jak właściwie dobrać papier do druku?

 • Potęga papieru w drukarni Elanders

 

1 v2

Papier i ryż – co mają ze sobą wspólnego?

Nie trzeba być miłośnikiem chińskich potraw, by wiedzieć, że ryż ma wiele odmian i przyjmuje przeróżne kolory. Składa się na to – miejsce uprawy, jego gatunek czy sposób obróbki. W przypadku papieru jest podobnie – są jego różne rodzaje, kolory i odmienne właściwości. Ma na to wpływ dobór surowców oraz proces ich obróbki. Rodzaj papieru jest zależny od stopnia uzyskania zgodności między kolorami w wersji cyfrowej, a tymi w rzeczywistości. Stąd, w celu maksymalizacji realizmu i pozytywnego efektu końcowego wydruku, warto zasięgnąć opinii w drukarni, która z pewnością doradzi wybór odpowiedniego papieru. 

Jakie są rodzaje papieru?

W druku wyróżniamy kilka rodzajów papierów. Najpopularniejszy jest podział na papiery przeznaczone do druku rolowego i arkuszowego, a następnie na papiery powlekane i niepowlekane. Nie mniej znany jest również podział na papier bezdrzewny oraz drzewny. Ten pierwszy, zawiera w składzie masy celulozowe, z kolei w skład drugiego, wchodzą ścier i makulatura z dodatkiem mas celulozowych.

DO PAPIERÓW ARKUSZOWYCH POWLEKANYCH

Najczęściej stosowany jest papier HWC, potocznie zwany kredą lub kredowym. Fachowa nazwa to papier bezdrzewny powlekany z uwagi, iż za większość jego cech odpowiada powleczenie powierzchni.  Papier kredowy jest dwustronnie dwu- lub trzykrotnie powlekany z możliwością wykończenia – błyszczącego, matowego bądź satynowego. Kreda pozwala osiągnąć największą biel. 

Dostępność papieru: Papier przeznaczony do druku arkuszowego dostępny jest zazwyczaj na dzień następny od zamówienia. W kwestii wyższych nakładów (np. 100 000 egzemplarzy) należy przyjąć dłuższy okres oczekiwania na papier arkuszowy – od 14 do 21 dni.

DO PAPIERÓW ARKUSZOWYCH NIEPOWLEKANYCH

W tym przypadku najbardziej popularny jest papier offsetowy czyli innymi słowy – papier bezdrzewny, gładzony maszynowo.

PODZIAŁ PAPIERU ROLOWEGO:

 • HWC (czyli kreda)
 • MWC (papier drzewny dwukrotnie powlekany z połyskiem lub matowy)
 • LWC (papier drzewny powlekany z połyskiem lub matowy)
 • MFC (papier drzewny powlekany matowy)
 • SC (czyli superkalandrowany – papier drzewny lub makulaturowy)
 • Gazetowy lub gazetowy ulepszony (drzewny lub makulaturowy)

Dostępność papieru: w druku rolowym czas oczekiwania na papier jest długi. Należy uwzględnić to w harmonogramie prac nad danym projektem. W zależności od danego okresu, produkcja papieru w roli wynosi od 4 do nawet 8 tygodni (np. w okresie wakacyjnym), od momentu zamówienia.

2 v2

Jak dobrać papier do druku?

Wszystko zależy od przeznaczenia i efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać. Inny papier wybierzemy do katalogów, inny do gazetek reklamowych, a jeszcze inny do druku instrukcji obsługi.

KATALOGI – w których przeważa duża ilość zdjęć, sprawdzi się najlepiej papier powlekany. W zależności od budżetu jakim dysponuje klient i oczekiwanej jakości końcowej katalogu, można dokonać wyboru między papierem LWC i MWC, a najwyższej jakości kredą.

GAZETKI REKLAMOWE – tu z reguły używa się papierów o niskiej gramaturze. Mogą to być papiery gazetowe, niepowlekane o gramaturze nawet 45g, jak w przypadku produktów spożywczych, gdzie cykl życia gazetki jest krótki. Natomiast papiery powlekane 60-70g sprawdzą się doskonale, gdy zależy nam na lepszej jakości zdjęć np. w gazetkach sieci z branży rtv/agd.

INSTRUKCJE OBSŁUGI – do produkcji instrukcji obsługi przeważnie stosuje się papier offsetowy.

CZASOPISMA – do wyboru mamy całą gamę papierów, wszystko zależy od danej tematyki czasopisma, grupy docelowej oraz budżetu. W krajach skandynawskich najbardziej cenione są białe papiery niepowlekane, znowu czasopisma ekskluzywne najczęściej drukowane są na najwyższej jakości kredzie matowej, a z kolei periodyki na tańszych papierach LWC.

KSIĄŻKI – rekomendowany jest papier kremowy. Biorąc pod uwagę komfort czytania, nie poleca się papieru białego, który odbija światło i przeszkadza podczas czytania.

3 v2

Potęga papieru

Papier to trwałe i cenne tworzywo, które towarzyszy nam od stuleci. Ma bardzo duże znaczenie w życiu człowieka i jak już wiemy, w przypadku wszelkich wydruków odgrywa równie istotną rolę. Od papieru jaki wybierzemy, zależy jaki produkt otrzymamy. Prosta i bardzo ważna zasada, której należy przestrzegać. Dlatego w drukarni Elanders z przyjemnością doradzamy naszym klientom wybór właściwego papieru. Dodatkowo, można także poprosić o próbki, aby sprawdzić i porównać między sobą różne rodzaje i gramatury. Nasza rada? Oszczędności w tym obszarze, nie opłacają się.

 

Chcesz mieć pewność, że wybrany papier najlepiej odpowiada Twojemu zleceniu? Zgłoś się do Elanders. Chętnie doradzimy!

Skontaktuj się z nami!

Telefonicznie

+48 23 662 23 16